Centrum Vědomí – Mgr. Marie Plochová Hlávková

astropsychologie, terapie, kraniosakrální biodynamika

Něco o mně

Mgr. Marie Plochová Hlávková, Ph.D.

(dříve Marie Hlávková)

Vždy mne fascinoval svět duše, ale v oficiálních psychologických naukách jsem nacházela jen mrtvé poučky, které na mě nepůsobily léčivě. Během studia univerzity jsem sice pracovala jako arteterapeut, ale chtěla jsem jít do větších hloubek. Proto jsem po skončení studia absolvovala dvouleté studium psychologické astrologie u Rudolfa Starého, které mi v mém hlubinném bádání velmi pomohlo. V roce 1999 jsem si otevřela v Praze vlastní astropsychologicko- terapeutickou poradnu, kterou vedu pod názvem Centrum Vědomí dosud.

V roce 2000 jsem začala přispívat články do časopisu Regenerace a posléze do časopisu Meduňka, u jehož zrodu jsem stála a do něhož stále píšu. Pro hloubkovou práci s klienty jsem ale chtěla mít ještě další terapeutický nástroj, a proto jsem v letech 2000 – 2005 absolvovala psychoterapeutický výcvik Gestalt terapie. Gestalt mi přinesl další možnosti pro práci s klienty, ovšem uvědomila jsem si, že každá metoda má své limity. Využívala jsem tedy dále u klientů i své poznatky z astropsychologie, hlubinné terapie a vlastních postupů. Vytvořila jsem si tak postupně osobitý hlubinný způsob práce zaměřený ke kořenům problémů, který se mi osvědčil jako nejúčinnější.

V lednu 2013 jsem absolvovala výcvik Kraniosakrální biodynamiky u Abhy Sajwel a tuto metodu také praktikuji. Kraniosakrální biodynamika mi nabídla další způsob, jako pomoci druhým uvolnit napětí z těla a harmonizovat jej. Kranio využívám také při práci s klienty, kteří mají silné kontrolní mechanismy a přes povídací konzultace se do hloubky nedostanou. Díky kraniu jsem pochopila, že staré bloky je možné zpracovat pouze emoční nebo tělovou cestou.

Na základě všech těchto zkušeností jsem si uvědomila, že můj hloubkový způsob zpracovávání problémů klientů je dost specifický. Brzy jsem objevila přesné kroky a postupy, jak se nejefektivněji dostat k „jádru pudla“. Směřovala jsem s klienty k příčinám jejich potíží a k následnému zpracování jejich potíží přes emoce nebo tělo. Své postupy jsem posléze shrnula do vlastní metody, kterou jsem nazvala Hlubinná přestrukturace. V metodě Hlubinná přestrukturace jsem vyškolila i mého manžela Pavla Plocha, s nímž je nyní možné také sezení Hlubinné přestrukturace projít. S manželem také vedeme skupinové semináře Hlubinné přestrukturace.

O své praxi s klienty jsem napsala čtyři knihy a jeden pracovní sešit. Poslední kniha Hlubinná přestrukturace popisuje mé postupy a je zásadní sumarizací mé praxe s klienty. Práce s klienty mi dává smysl a moc mne těší, když naživo vidím, že je možné vyjít ze začarovaného kruhu potíží. Mou vnitřní touhou je předávat dál informaci o tom, že odkrýt a zpracovat hlubší příčiny problémů je možné.