Centrum Vědomí – Mgr. Marie Plochová Hlávková

astropsychologie, terapie, kraniosakrální biodynamika

Kniha Hlubinná přestrukturace

Léta pomáhám klientům řešit jejich potíže a ověřila jsem si, že všechny problémy mají vždy hlubší kořeny. Mnoho lidí dnes hledá, ale často naráží pouze na instantní povrchní řešení, která neodstraňují kořeny problémů. Proto chci ukázat, že to jde i jinak, že hlubinná řešení existují. V knize popisuji své osvědčené postupy, jak si tímto způsobem zpracovávat duševní, vztahové i zdravotní těžkosti. Jsou to praktické ukázky mojí práce s klienty. Vím, že je možné si život zkvalitnit hlubinnou prací na sobě a chci své zkušenosti předávat dál.

 

V knize se inspirujete zajímavými příběhy lidí, kteří mne vyhledali, protože se chtěli zbavit svých různorodých těžkostí. V knize řešíme s klienty kupříkladu depresivní nebo úzkostné stavy, nízké sebevědomí, partnerské potíže, potíže s dítětem, ale i fyzické příznaky jako je třeba migréna, zažívací potíže, revma, únavový syndrom a mnoho dalších problémů psychických i fyzických. Provedu vás fascinujícím světem duše a na těchto příkladech vám ukážu, jak vykutat hlubší příčiny problémů. Vím, že je možné vyjít ze začarovaného kruhu a cítit se lépe. Kniha vám dá návod, jak si zpracovávat problémy a jak hloubkově přemýšlet o sobě i světě kolem. Věřím, že v knize najdete příběh podobný tomu vašemu.Ke knize vyšel také Pracovní sešit Hlubinné přestrukturace, který pomáhá při individuální práci na sobě.

Přečtěte si recenze knihy a ukázku z knihy níže.

 

Recenze čtenářů:

 • Vaši knihu jsem doslova „zhltla“. Po dlouhém hledání a chození v kruhu opět vidím naději a světlo.“
 • „Skoro v každém příběhu jsem se našla, slzy mi tekly proudem a pochopila jsem spoustu věcí. Velmi obohacující!“
 • Vaše kniha je skvělá! Cenné informace, zkušenosti, hluboký a hluboce lidský ponor k jádru člověčenství… Rezonovala jsem s každou řádkou textu – DĚKUJI.
 • „Jakoby někdo napsal knihu o tom, co se mi honí v hlavě… Při čtení jsem brečela a většina témat se mě velmi dotýkala, nějak jsem cítila, že někdo kápnul na to, jak to je… Že někdo konečně pojmenoval a pochopil ten tlak, co mám v sobě, co mě někdy ovládá a já nevěděla, kde se to bere… Nyní na sebe koukám trochu jinak, na svoje dětství, na svoje rodičovství, na svůj život. Chci Vám moc poděkovat, že jste napsala knížku, která čtenářům hodně dá, můžou si u ní uvědomit svoje omezení a bloky a tím pádem s nimi mohou něco začít dělat. Za mě – jednoznačně skvělá kniha. Čtivá, pro mě velmi emotivní, osobní.“

 

Kniha stojí 250 Kč.

Knihu je možné si objednat ZDE.

 

Co v knize najdete?

 • Příběhy klientů, kteří řešili s hlubinnou přestrukturací své problémy

 • Návod na odkrývání hlubších příčin svých potíží a pochopení nových souvislostí

 • Otázky za každou kapitolou vám pomůžou v zamyšlení nad svým životem

 • Ověřené způsoby, jak si zpracovávat své bloky a napětí

 • Doporučení, jak hledat vhodného terapeuta a metodu práce na sobě

 

Ukázka z knihy Hlubinná přestrukturace

“Hlavní způsob, jak odstranit současné potíže, je jít do hloubky a hledat hlubší příčiny. Hledat jejich kořen. Věřte tomu, že tam vždy nějaký kořen je. Někdy je velmi skrytý a nenápadný, jindy je to více kořenů a ještě třeba pěkně prorostlých a hlubokých. Ano, někdy je nepříjemné se na ty kořeny dívat, protože jsou staré, ošklivé, prolezlé červy a smrdí. A někdy pro změnu hodně pevně drží a nechtějí se pustit, jsou jak z oceli. Práce s kořeny a hlubšími příčinami není jednoduchá, ale pro mě osobně je to cesta, která mi dává smysl. Protože když odstraníme kořen, následek zmizí sám od sebe. Je to zázrak. Nemusíme se vůbec snažit o vnější změnu, protože pokud vytrhneme kořen, naše původní příznaky se najednou zmenšují samy, až posléze nejsou. Když vytrhneme kořen, list zmizí a již nevyroste.

Klientům přináší tento přístup úlevu, neboť jim dává možnost vyjít ze začarovaného kruhu nutkavé orientace na příznaky. Ne, říkám jim, nemusíte se teď chvíli vůbec zabývat tím, že nedokážete odejít ze špatného vztahu, že máte záchvaty žárlivosti nebo vás ovládají úzkosti, že se nedokážete rozhodnout mezi milencem a manželem, že máte zdravotní problémy. Hledejte hlubší příčinu, překopávejte to podhoubí a navenek se vše posléze promění a upraví samo. A pokud se vám opravdu podaří překopat a přestrukturovat hlubší vrstvy vaší psychiky, vnější změna je neodvratná a přijde jednoduše, bez velkého úsilí.

Nedávno jsem kupříkladu řekla jedné zoufalé klientce, která trpěla nutkavým přejídáním, že považuji za nesmyslné, abychom se soustřeďovaly na její projevy přejídání, protože příčina je jinde. Paní na mne nevěřícně hleděla, neboť tohle jí ještě nikdo neřekl. U všech odborníků, které dosud navštívila, získala pouze návody na „nejedení“, moralistní poučky o špatnosti přejídání a silné pocity viny, pokud bude v přejídání pokračovat. Výsledkem bylo, že už k nikomu nechtěla na konzultaci jít, protože přejídání samozřejmě neustupovalo, ale zato začala mít obrovské pocity nenávisti k sobě, že je neschopná, nemožná a nedokáže s tím přestat. Tudíž psychicky si připadala jako nejhorší člověk na světě a tato sebedestrukce jen prohlubovala její stavy přejídání, kterými své nepříjemné pocity chtěla přebít.

Když jsem jí řekla, že se na projevy přejídání nebudeme zaměřovat, protože je to pouze vrcholek ledovce a budeme bádat po hlubších kořenech vzniku této nutkavosti, velice se jí ulevilo. Najednou z ní spadlo břemeno pocitu, že je špatná. Domluvily jsme se tedy s klientkou, že když na ni zase přijde záchvat přejídání, bude to pouze pozorovat a vždy si řekne něco v tomto smyslu: „Ach jo, mám v sobě asi nějaký nezpracovaný historický balvan, nějaké staré napětí, které mě teď nutí se přejídat…. Ach jo, měla jsem to kdysi asi těžké….“.

Když jsem tento způsob klientce nabídla, byla z toho velmi dojatá. Byla jsem první člověk v jejím životě, který se na ni nedíval káravě a vyčítavě, ale hleděla jsem na ni se soucitem a pochopením k tomu, že její trápení má nějakou hlubší příčinu a nenutila jsem ji k nerealizovatelnému odstranění jejích vnějších příznaků. Můj pohled z ní snímal sebedestrukci a sebenenávist a nabízel jí pochopení. To byla obrovská úleva.

Místo zbytečného vysilování se bojem s přejídáním jsme se tedy vrhly do konstruktivního překopávání možných hlubokých kořenů jejích nutkavostí v minulosti a jejích starých napětí z původní rodiny, kde se ukázalo, že bylo mnoho bolestných problematických momentů včetně nefunkčního vztahu jejích rodičů. Toto hledání příčin v hloubce a následné uvolňování starých emocí tedy poměrně brzy přineslo výsledek v podobě výrazného zmenšení přejídání.”

Spolu s knihou vyšel také Pracovní sešit Hlubinné přestrukturace, což je pomůcka pro individuální práci na sobě. Obsahuje 275 otázek na tělo a 15 větších experimentů. Bližší informace o sešitu najdete zde.

 

Objednání knihy ZDE

 

Recenze Mgr. Zuzany Paulusové, redaktorky časopisu Meduňka

„Kniha Hlubinná přestrukturace je pozoruhodná v několika ohledech. Autorka pouští do světa vlastní originální propracovanou a osvědčenou terapeutickou metodu a dává ji k dispozici všem zájemcům. Je to návod nebo inspirace k určitému způsobu přemýšlení o světě, k hledání hlubších souvislostí, existujících „za hmotnými kulisami“. Když tento způsob náhledu na svět přijmeme, otevírá se před námi fascinující svět příčin a následků, který je „živý“, a tím pádem reaguje na naše činy. Tento návod je srozumitelný pro každého a navíc je díky skutečným příkladům Maruščiných klientů čtivý – knihu jsem přečetla jedním dechem. Za každou kapitolou následují ještě otázky, díky nimž se každý může zamyslet přímo nad svým životním příběhem. Lze tak odstraňovat ony „žáby na prameni“ – bloky, které chromují náš osobní potenciál a brání spokojenému životu.“

Recenze čtenářů:

 • „Kniha je úžasná! Líbí se mi Vaše techniky, tak i Vaše lidskost a citlivost a také to, jak se nebojíte jít do hloubky.“

 • „Kniha je velice zajímavá, protože ukazuje lidem (jako v pohádce o Jeníčkovi a Mařence) světýlko v lese, kudy a kam se mají vydat, aby se dostali (vrátili) zpátky do života.“

 • „Je neskutečné, na co všechno jste dokázala přijít. Čtu pomalu a přemýšlím, vzpomínám. Spoustu věcí si začínám uvědomovat. Chtěla bych vám moc poděkovat, co jste pro nás, pro lidi, udělala tím, že jste knihu napsala.“