Centrum Vědomí – Mgr. Marie Plochová Hlávková

astropsychologie, terapie, kraniosakrální biodynamika

Astroporadna – zářijová Meduňka 2014

Dotaz čtenáře Petra:
Moje sestra zemřela ve čtyřech měsících na neprůchodnost střev. Já jsem se narodil za 10 měsíců po jejím úmrtí. Od začátku jsem měl velké problémy v začlenění do školního systému a kolektivu. Cítil jsem vždy nepatřičnost a vyčlenění ze řádu a vždy jsem se musel přemáhat, abych se učil, skamarádit se a cokoliv ve svém životě začal dělat. Už od malička jsem měl problémy přijít všude včas a to se mi vleče do současného období. Otec mě dirigoval a určoval do jaké školy budu chodit a co budu v životě dělat, komu budu fandit v kopané a jakému sportu se budu věnovat. Nakonec jsem se ničemu pořádně nevěnoval. Byl jsem odložené dítě, s rodiči jsem o prázdninách nepoznal to, co ostatní děti v mých letech. Stále pociťuji sebedestrukci, neumím se mít rád a nemám sobě a druhým co nabídnout, cítím nemožnost udržení načatého a dokončení věcí. Připadám si velmi zneužíván okolím, ale nemám schopnost řešit záležitosti samostatně bez cizí pomoci, chybí mi vlastní názor. Jsem bez přátel a kamarádů, druhá manželka mne opustila i s malými dcerami. Všechny vztahy se ženami mám problematické. Psychika mne trápí už po nezdaru v prvním manželství, jako kdybych neodpustil bývalé ženě a do druhého vztahu jsem vkročil s nezpracovanou zátěží, lépe řečeno nepoučený a nevyzrálý pro další vztah. Tak rád bych změnil situaci a otočil životní běh – začal transformovat svou osobnost od bídy a utrpení k lepší a pozitivnější osobnosti. Jsem už šestý rok po chemoterapii – zhoubné onemocnění krve – v invalidním důchodu. Po chemoterapii jsem pochopil určité souvislosti “nemít se rád” apod. , ale do svého života, jako kdybych je neuměl zakomponovat – něco jiného je teorie a jiná je praxe. Co se za tím skrývá a budu to moci ještě v tomto životě vyřešit?
Pan Petr se narodil 20.7.1962 v 8,30 (dopoledne) v Praze

Odpověď astropsycholožky:

Milý pane Petře, z vašeho dopisu na mne dýchá „mizérie“, v níž se nacházíte. Chápu, že se asi horko těžko prodíráte životem a odevšad na vás vyskakuje něco negativního. Takto sebedestruktivní vzorce vašeho chování a vnímání světa ale musely někde vzniknout, duše nepřichází do života s nenávistí k sobě, zahlcena komplexy méněcennosti, s neschopností vstoupit mezi lidi a vytvářet vztahy. To jsou věci, které se do ní otisknou teprve kontaktem s nezdravou rodinnou energií, nedostatkem lásky, empatie a chybějícím blízkým vztahem s rodiči. Deformace, které takto vzniknou v prenatálním období, při porodu nebo v dětství dítěte mnohdy znemožní člověku vůbec žít. Mám dojem, pane Petře, že je to váš případ.
Ve vašem horoskopu vidíme na první pohled hned několik náročných konstelací, které ukazují, s jak těžkou, skrytě agresivní a temnou energií jste musel již jako dítě bojovat (Pluto na Ascendentu ve 12. domě/Venuše/Mars/Luna, Lilith v 1. domě…). Ostatně smrt vaší sestry ve 4.měsících jednoznačně ukazuje, že rodinná destruktivní energie byla tak velká, že byla schopna zabít dítě! Smrt dítěte vždy ukazuje, že v rodinném systému je něco zásadně špatně postaveno, neboť zde nemůže vzniknout nový život, radost a tvořivost, což dítě symbolizuje. Být počatý měsíc po smrti sestry je další ukazatel patologie, neboť rodiče neprošli přirozenou fází truchlení, ale hned díru po prvním dítěti „zalepili“ dalším dítětem, Vámi. Motivace rodičů zplodit za této situace další dítě nemohla být zdravá a vztah k vám tedy od samého začátku nemohli mít normální, pravděpodobně se na vás vůbec citově nenavázali. Byl jste tedy zanedbané dítě, jak píšete, a od dětství tvrdě manipulovaný a ovládaný otcem (Pluto/Mars). Je pochopitelné, že dítě se zásadním nedostatkem bezpodmínečné mateřské lásky (Pluto/Luna) a s pocitem nechtěnosti (Lilith v 1. domě), vystavené mocenskému nátlaku na přizpůsobení a tudíž i ztrátě vlastní osobnosti (Pluto/Mars/Luna), není pak schopné normálního sociálního kontaktu s vrstevníky a posléze ženami (Pluto/Venuše). Vaše potíže jako neschopnost cokoliv dělat, soustředit se, dotahovat věci do konce, učit se, problém mít vlastní názor a samostatně něco řešit, nechání se zneužívat, vše jen ukazuje na tato hluboká nezpracovaná traumata. Vrcholkem ledovce je pak pochopitelně rakovina, která vaši obrovskou sebedestrukci jen podtrhuje a symbolizuje.
Milý pane Petře, řešení vaší situace vidím v hlubinném terapeutickém ponoru k vašim dětským emocím a tělesným blokádám, konfrontaci s nimi, jejich uvolnění a vybití z těla. Nabízí se tedy intenzivní práce s vnitřním dítětem. Jak sám píšete, pouhé intelektuální uvědomění si těchto témat v žádném případě nestačí. Je třeba zvědomit si a prožít stres a bolest uložené ve vašem těle kvůli všem zážitkům nechtěnosti a nepřijetí rodiči, dostat se do kontaktu s těmito odštěpenými částmi vaší psychiky, přijmout je, nechat projít tělem i emocemi, což následně pomůže proměnit je v opravdovou mužskou sílu, vědomí identity a pocit hodnoty. Pokud to neuděláte, nezpracovaná traumata vás budou i nadále nevědomě ovládat v sebedestruktivních mechanismech vašeho chování. Držím vám palce, ať najdete terapeuty, kteří vám na této cestě mohou pomoci.
Mgr. Marie Hlávková, Ph.D.

Comments are closed.