Centrum Vědomí – Mgr. Marie Plochová Hlávková

astropsychologie, terapie, kraniosakrální biodynamika

Astroporadna – únorová Meduňka 2014

Dotaz čtenářky Andrey:

Máme čtyř měsíční dcerku, je naprosto zdravá, ale od zhruba osmého dne po porodu začala řvát, nedá se to nazvat pláčem, ale přímo řevem, který s rostoucím věkem se spojuje se stavy vztekání. Někdy se vyloženě prořve mezi krmením ( kojím + částečně umělé mléko) čili 2-3 hodiny v kuse, jindy tyto stavy trvají kratší dobu, nicméně intenzita toho křiku je nepopsatelná. Zkoušeli jsme lékaře, léčitele, různé rady a bylo nám řečeno, že se stav zlepší, ale stále nic. Jediné, co se zlepšilo jsou noci – ty ale přisuzuji většímu zasycení po umělém mléku. Celé těhotenství bylo bez problémů, cítila jsem se naprosto dobře. Porod také bez problémů, během hodiny byla na světě. Dítě je to vytoužené, očekávané, velmi jsme se s partnerem na ni těšili. Důležité je myslím zmínit, že nemám fungující vztah s mojí matkou. Od malička to bylo studené, byla jsem jí dobrá, pokud potřebovala půjčit peníze či něco vyřídit. O dcerku, svoji jedinou vnučku, zájem nemá. Když jsem byla zoufalá, tak jsem jí volala a prosila o pomoc, ale měla mraky výmluv, pro nemůže. Taková další facka to byla. Nicméně, mohla byste mi prosím poradit, nastínit či nasměrovat, co bych měla dělat, aby se stav dcerky zlepšil?

Dcera se narodila 7.6.2013, v 8:40 v Boskovicích, čtenářka Andrea 9.7.1981, ve 12:00 hod v Boskovicích

Odpověď astropsycholožky:


Milá paní Andreo, i takto se bohužel může projevit nezpracovaná rodinná neharmonie, která se k vám dle mého vplížila přes záchvaty řevu dcery. Při pohledu do vašich horoskopů je u vás obou na první pohled zřetelné poškození po ženské a především mateřské linii, i když u každé z vás jinak. Můžete se divit tomu, že vaše dcera má také poškozený mateřský princip, když jste ji s mužem chtěli a vše v jejím prenatálním období i při porodu probíhalo dobře. Ale to je bohužel daň za nezpracovaný vztah mezi vámi a matkou a zřejmě i mezi ženami  v předešlých generacích, včetně ženské linie vašeho manžela.

Pokud budeme nejdříve vycházet z vašeho horoskopu, je jasné, i dle vašeho psaní, že váš vztah s matkou byl spíše ohrožující než láskyplný. Konstelace Luna/Pluto v prvním domě horoskopu je doslova náraz na matku, která chce dítě spíše zlikvidovat, nežli mu dávat cit a přijetí. Vypadá to, že vaše matka vás buď vědomě nebo nevědomě nechtěla a byla jste jí na určité úrovni na obtíž. Tuto konstelaci interpretuji jako „boj s matkou o život“ a někteří astrologové ji považují ze nejtěžší konstelaci vůbec. Ostatně vše, co jste o vaší matce napsala, jen dokresluje tu hrůzu, kdy matka nemá o své dítě zájem a maximálně je využívá pro svůj prospěch. To, že v sobě díky těmto destruktivním zážitkům nemáte otisk zdravé mateřské energie, je bohužel nasnadě. Pak i při sebelepší vůli nemusíte mít rozvinuté všechny mateřské kompetence a instinkty a na to dcera svým křikem může také reagovat.

Jestliže jste neprošla intenzivní terapií nebo nějakou jinou formou zpracovávání tohoto mateřského traumatu, pokud jste ze sebe nevylila všechnu především emocionální a fyzickou bolest a napětí, nastřádané za dětství ve vašem těle, nemáte svůj narušený vztah s matkou zpracovaný. Maximálně jste ve snaze vést hezký rodinný život všechny své traumatické otisky ukryla hluboko ve své duši i těle, což ovšem neznamená, že zmizely. Jen čekaly na příhodný moment, kdy se znovu vynoří, začnou vám obrazně „klepat na dveře“ a upozorňovat na nutnost si stará traumata dočistit.

A to se dle mého jednoznačně stalo přes vaši dceru. Děti do sebe totiž silně nasávají nezpracované tenze svých rodičů a mnohdy je svým tělem i chováním vyjadřují. Působí pak nepochopitelně, proč se chovají tak a tak, ale ony jen reagují na slepé skvrny svých rodičů, zhmotňují jejich vytěsněné energie, jsou jejich velmi pravdivým zrcadlem. (Dva moje články o generačních liniích i o dětských horoskopech byly otištěny v loňské Meduňce, najdete je případně na mém webu.) Dělá to na mne tedy dojem, že záchvaty řevu, křiku, vzteku a obrovského napětí dcery jsou minimálně částečně vaše nezpracované dětské pocity.  Pocity zoufalého dítěte, které volá o pomoc, dítěte, které nezažívá pochopení a lásku. A to paradoxně i přes to, že vy sama dceři lásku určitě nabízíte a ráda byste jí naslouchala, nicméně ona jakoby vyjadřovala jiné hluboké napětí a obrovské zoufalství. Vaše nezpracované dětské bolesti.

To ostatně naznačuje i její horoskop, kdy konstelaci Luna/Mars můžeme vyložit jako otevřenou ventilaci citového napětí, dramatické emocionální ukázání všech agresivních a vzteklých impulsů, které v těle jsou. Tuto konstelaci obvykle vykládám jako „italskou domácnost“ a hysterické citové projevy. Ovšem malé miminko má důvod chovat se takto citově agresivně jen pokud mu něco chybí, zažilo nějaké trauma,  nebo pokud zhmotňuje emoce, jež mu ve skutečnosti nenáleží.

Milá paní Andreo, zkuste uchopit projevy dcery jako výzvu ke zpracování svého hlubokého přetlaku z nefunkčního vztahu s matkou. Až se vy sama propracujete k vašim dětským emocím a začnete je vylévat ven z těla, věřím tomu, že záchvaty dcery ustanou nebo se změní. Neponese již zátěž, která jí ve skutečnosti úplně nepatří. Držím palce.

 

 

Comments are closed.