Centrum Vědomí – Mgr. Marie Plochová Hlávková

astropsychologie, terapie, kraniosakrální biodynamika

Astroporadna – prosincová Meduňka 2013

Dotaz čtenářky Jany:

Obracím se na Vás s prosbou o radu ohledně mého zdraví. Asi už 10 let řeším neustálé záněty močového měchýře a ženských orgánů. Během let se k tomu ještě přidaly problémy se zády (kříž, krční páteř). Zajímám se o duchovní sféru, takže jsem již prošla nějakými ,,odbloky” na tato témata, ale zatím se mé potíže nijak výrazně nezlepšily. Nyní pracuji na přijetí svého ženství. Žiji sama, partnera nemám již dlouho. Přijdu si jak v začarovaném kruhu, ve kterém se neustále plácám. Rodiče se rozvedli, když mi byly asi 4 roky. Tátu jsem viděla pak asi ještě 2x, jinak se od té doby nestýkáme. Matka začala žít s otčímem, s kterým je dodnes, výchova byla založená na strachu. Otčím je náladový výbušný cholerik, takže jsme se museli mít stále na pozoru, co se týče sebeprojevení nebo vyjádření jakéholiv svého názoru, to bylo pasé. Je to takový ,,psychický tyran”…vyřve na vás 20 let staré věci, pak to obrátí na sebe, že on je vlastně ten chudák a za chvíli dělá jakoby se nic nestalo a my jsme z toho rozhozený ještě několik dní.. působí to na mě stále, a nejen od něj, ale i od ostatních lidí, kteří se takto chovají, či mě nějakým způsobem,, napadají”. Co se týče vztahu matky-otčíma, hodně se hádali (on je dost žárlivý) a matka jeden čas také dost pila a měla nějaké techtle s jedním chlapíkem. Naši měli hospodu takže tam trávili dost času a my s bráchou byli doma většinou sami. Můj vztah s mamkou byl v určitých letech takový nijaký. S ničím osobním jsem se jí nesvěřovala.

Čtenářka Jana se narodila 20.3.1982 ve 20,45hod v Písku

Odpověď astropsycholožky:

Milá paní Jano, vaše zdravotní potíže zřetelně odrážejí obrovský útlak, který jste během celého života dle popisu zažívala. V horoskopu se tato skutečnost zrcadlí především konstelací Pluto na Ascendentu a Mars/Saturn, což dle mých zkušeností symbolizuje situaci člověka, který chce vstoupit na svět a žít, ale naráží na tvrdou stěnu, jenž mu vůbec neumožňuje, aby se „vtělil“. Vaše „motání se v kruhu“ a neuspokojivý život bez naplnění jen potvrzuje skutečnost, že vám zřejmě nebylo umožněno zakotvit ve světě, najít základní opěrné body, a potom vnímáte svět jen jako nehostinné místo plné bolesti, kde jediným údělem je trpět fyzicky i psychicky. Je však třeba si uvědomit, že tento program se do vás kdysi otiskl jak přes rodiče, tak další dětské zážitky, které vašemu životu očividně příliš nepřály. Chybějící otec, jednoznačně vyjadřující nezájem o vaši osobu, matka, která vás nechránila a nevzbuzovala ve vás pocit důvěry a možnosti se svěřit, intenzivní teror od otčíma, to vše jsou zážitky, které citlivou dětskou duši doslova ničí. A to obzvláště za situace, kdy máte v horoskopu Slunce a Merkur v Rybách, což je velmi senzitivní a citlivá konstelace dítěte, jenž výrazně vnímá jakékoliv jemné energetické disharmonie v rodině, natož silně destruktivní a bezcitné vztahy.

Na základě této Rybí konstelace je možné, že jste veškeré napětí do sebe nasávala doslova „jako houba“ a neměla nikde ventil, kde jej vylít ven. Pokud ještě k tomu ve vašem životě chyběl podpůrný soucitný člověk a zážitky empatie a porozumění ze strany druhých osob, (čemuž by napovídala konstelace Neptun/Lilith), pravděpodobně jste se naučila v sobě přetlak z traumatických okolností zadržovat. Člověk, který žije v těžkých podmínkách a nenalézá soucit, získá pocit, že musí vše vydržet, ztvrdne sám k sobě a odstřihne se od svých pocitů (Neptun/Lilith), což ovšem neznamená, že by tyto pocity zmizely. Většinou jsou pak nezpracované přetlaky a emoce uložené v těle a v mnoha případech se projeví v dospělosti v podobě fyzických i psychických příznaků.

Potíže v oblasti močového měchýře a ženských orgánů, dále v oblasti kříže a páteře, zřetelně naznačují místa, kam se vaše potlačené napětí uložilo. Mohli bychom dále analyzovat, co jednotlivé orgány a části těla konkrétně symbolizují, ale předpokládám, že tyto interpretace jste již slyšela, případě si je můžete přečíst v esoterické literatuře. To, co však považuji za naprosto zásadní, je uvědomit si, že pouze intelektuální uvědomění zde nepomůže. Můžete si tisíckrát intelektuálně připouštět, co jste v dětství zažila a mít racionálně srovnáno, že nyní trpí vaše ženská energie (ženské orgány) atd., ale pokud se vám nepodaří spojit s jádrem traumatu ukrytým v hloubce vašeho těla a emocí, jakoby se nic nestalo. I to je možná důvod, proč vám zatím žádné obloky a další léčebné pokusy nepomohly. Zřejmě jste se ještě nepropracovala k silné vrstvě emocí a traumatického přetlaku, ukrytého v hloubce, možná ani nevíte, že něco takového ve vašem těle dřímá. Nicméně vaše fyzické příznaky a psychická vykořeněnost vás usvědčují.

Doporučuji tedy nějakou pravidelnou intenzivní terapii, zaměřenou čistě na práci s tělem a emocemi, abyste ze sebe začala vylévat vše, co se ve vás za celý život nahromadilo a nemohlo ven. Větší kontakt s tělem, uvědomění si, kde v něm pociťujete jaké vjemy, emoce a ložiska stresu a jejich „vybití“ pod odborným vedením, považuji za jednu z mála cest na svobodu. Držím palce.

Mgr. Marie Hlávková, Ph.D.

 

Comments are closed.