Centrum Vědomí – Mgr. Marie Plochová Hlávková

astropsychologie, terapie, kraniosakrální biodynamika

Astroporadna – listopadová Meduňka 16

Dotaz čtenářky Jany:

Pocházím z dvojčat – moje sestra a já jsme vyrůstaly bez otce, pouze s maminkou, otce jsme nikdy nepoznaly. Se sestrou jsme vždy tvořily “uzavřenou jednotku”. Ve věku našich asi sedmi let si maminka našla přítele, mě často bil, v mých 12 letech se rozešli. Na střední škole jsme se sestrou studovaly každá jinde, a ve druháku nastal pro mě životní zvrat: něco špatného jsem snědla a začalo to: průjmy, bolesti břicha, nemohla jsem moc jíst,… tento stav trval několik dní, týdnů,…pokusila jsem se poté znova chodit do školy, ale bála jsem se, že mi zase bude špatně. Bála jsem se, pořád. Úplně jsem přestala vycházet z domu, byla jsem totálně mimo. Měla jsem šílené deprese. Byla jsem hospitalizována v nemocnici, stala se ze mě naprostá troska, jako tělo bez duše, pořád jsem plakala, nemluvila jsem, nejedla jsem. Byla mi diagnostikována mentální anorexie. Po obtížích ve studiu a změně školy, nakonec ve vzdělání pokračuji na VŠ. Jsem ale asociální extrémní introvert, jsem velmi plachá a extrémně stydlivá. Nemám přátele, těžko někomu důvěřuji. Již jedenáct let navštěvuji psychiatrii, beru antidepresiva a další medikamenty na snížení úzkostí. Moje diagnóza je těžká úzkostně – fobická porucha, a další. Jsem zmatená – nevím, jaký je měsíc, jaké je roční období. Jsem extrémně úzkostná, pořád se bojím. Ke všemu mi před nedávnem zemřela maminka, která byla jediný člověk, který celou dobu při mě stál. Teď jsem úplně sama, na sestru nemůžu spoléhat. Nikdy jsem neměla žádný vztah, mužů se bojím, nemám zájem o navazování vztahů, i když si někdy občas představím, jaké to asi je, když vás někdo miluje… Moje jediná otázka, která mi pořád zní v hlavě: Proboha, co se mnou bude? Jakým směrem bych se měla nasměrovat v životě? Jak mohu najít sama sebe? (Naprosto jsem sama sebe a své tužby upozadila.) Co mám v mém životě za poslání? (Momentálně v ničem v mém životě nenacházím smysl.)

Čtenářka Jana se narodila 4.12.1988 v Praze v 6:37 hodin

Odpověď astropsycholožky:

Paní Jano, máte to očividně v životě hodně těžké a vaše náročné psychické stavy dle mého ukazují na velkou traumatickou zátěž, která však není zvědoměná a zpracovávaná. Váš horoskop ukazuje na napětí, které si v sobě nesete už od početí. Především na prvním místě v horoskopu doslova „praští“ do oka konstelace Slunce s Merkurem v 1.domě v kvadratuře na Lilith. Tuto konstelaci já osobně po zkušenostech interpretuji jako výrazné téma nechtěnosti (Lilith), které zásadně ovlivnilo formování vašeho zdravého Já a Ega (1.dům a Slunce) a komunikace (Merkur). Respektive, díky zážitku úplného odmítnutí otcem (Slunce/Lilith), jste si zřejmě nemohla vybudovat zdravé sebevědomí a identitu. Přestože můžete mít pocit, že jste si na realitu svého neexistujícího otce zvykla a přišlo vám to v dětství normální, na hluboké úrovni takovéto odmítnutí zasáhne silně do duše, dítě si kvůli odmítnutí otcem připadá špatné, nehodné života, nechápe, proč je na světě, když jej otec nechce, nemůže si rozvinout zdravé sebevědomí a vědomí vlastní ceny. A pokud se k tomu přidá zkušenost, že i „náhradní“ otec vás odmítá a dokonce je na vás zlý (Slunce/Lilith), trauma je stvrzeno. S takovouto hlubokou „dírou v duši“ se těžce žije. Nějakou dobu v dětství jste si možná tento hluboký deficit kompenzovala nevědomě navázáním na sestru-dvojče, ale v okamžiku, kdy se vaše cesty rozešly, vyvalila se tato zranění z hloubky a ukázala se naplno silná nejistota, strach a pocit chybějící identity, který byl ve vás vždy ukryt.

Samozřejmě je možné, ba dokonce pravděpodobně, že vaše těžké stavy souvisí ještě i s jinými traumaty, které jste v životě zažila, kupříkladu může se do nich promítat i případné porodní trauma (o kterém jste nic nepsala), vztah s matkou, který dle horoskopu také nevychází zcela ideálně (Luna/Mars/Chiron/Neptun) a nebo generační rodinné zátěže, které vykukují z 12.domu v podobě konstelace Pluto/Venuše. Tato konstelace většinou vypovídá o tématu generačně poškozené vztahovosti a sexuality – ostatně vaše matka měla zřejmě také problém vytvořit naplněný partnerský vztah.

Paní Jano, dovedu si představit, že vás z nitra drtí mnoho výše zmíněných zátěží a nezpracovaných traumat, nicméně věřím tomu, že když na tom začnete terapeuticky pracovat, vše se zlepší. Je však potřeba doslova hlubinný vrt a dobré a bezpečné terapeutické vedení. Neboť když odmyslíme tyto „žáby na prameni“, které ve vás sedí, máte v sobě dle horoskopu velmi živý a pozitivní potenciál. Vaše Slunce a Merkur ve Střelci by vám měly mimo jiné přinášet radost, nadšení a expanzi do světa, Luna ve Vahách zase vyhledávání komunikace s lidmi a lehké navazování vztahů. Asi si říkáte, že je to nemožné, že taková nejste. Ale jste! Jen je tento potenciál zablokovaný vašimi zátěžemi. Veškeré projevy jako strach, úzkost, zmatenost, extrémní uzavřenost a plachost, fobie, nenalézání smyslu života atd., jsou dle mého jen výsledkem vašich nezpracovaných blokád. Až si tyto bloky začnete léčit, najednou objevíte, jaký pravý potenciál se ve vás skrývá, a to vám pomůže najít i smysl života.

Mgr. Marie Hlávková, Ph.D.

Comments are closed.