Centrum Vědomí – Mgr. Marie Plochová Hlávková

astropsychologie, terapie, kraniosakrální biodynamika

Astroporadna – květnová Meduňka 2014

Dotaz čtenářky Jany:

Mému synovi Michalovi je 22 let a od páté třídy začal mít problémy s řečí, občas mu nejdou říct nějaká slova,  není to pravé “koktání”, ale jde o občasné zadrhávání v řeči. Michal tím velmi trpí, protože to snižuje jeho sebevědomí. Už od začátků problémů jsme se je snažili řešit v rámci našich možností, navštívili jsme několik psychologů, dojížděli jsme na sezení kineziologie, byli jsme  na logopedii, Michal si nechal odstranit krční mandle, ale nic nepomohlo. Myslím si, že u něj jde o psychický problém, protože se s poruchou řeči nenarodil. Jeho psychické problémy se stále stupňují. Dosud také neměl žádné děvče, bojí se navázat kontakt. V době, kdy jsme Michala počali, byl manžel těsně před rozvodem, bylo to složité období, bydlela jsem u rodičů. Myslím si, že celé těhotenství s Michalem bylo poznamenáno rozvodovým řízením manžela, poměrně dlouho těžce nesl odchod od svých dvou synů, náš nový vztah nepřijala kladně ani jeho matka. Společně jsme začali bydlet až po narození Michala, ale ani začátek našeho společného soužití nebyl takový, jak jsem si představovala. Byli jsme s Michalem hodně sami, manžel stále „lítal“ mezi námi a bývalou rodinou a trávil hodně času v práci a na chatě. Až  teď, po letech, mi syn řekl, jak vždycky čekal, že se otevřou dveře a přijde táta…. Když bylo Michalovi něco málo přes rok, jsem ho neuhlídala a opařil se horkou vodou, byl v šoku. V nemocnici pak byl na jednotce intenzivní péče asi dva týdny. Nevím, zda prožitý šok nezanechal nějaké následky na jeho duši. Bylo by možné synovi v jeho problémech s řečí nějak pomoci?

Michal se narodil 2.9.1991 kolem 11.30 hodin v Trutnově.

Odpověď astropsycholožky:

Milá paní Jano, problémy s řečí mají většinou psychologické podhoubí, což platí pravděpodobně i u vašeho syna. Okolnosti kolem početí dítěte, náročné osamělé těhotenství, neujasněnost otce, zdali o dítě má opravdu zájem a zdali mu chce věnovat pozornost, šok z opaření, všechny tyto faktory přispívají k tomu, že se v systému dítěte ukládá jedna traumatická vrstva za druhou. Je pak pouze otázkou, jakým způsobem se tato uložená napětí posléze v životě projeví. Poruchy řeči mohou tedy manifestovat různá psychická zranění dítěte, počínaje pocitem nepřijetí od otce, nejistotou, jestli je vhodná doba k jeho zrození, následnou obecnou životní nejistotou a nemožností úplně zakořenit, pocity méněcennosti, atd..

Pokud nahlédneme do synova horoskopu, na první pohled v něm najdeme mnoho velmi pozitivních aspektů a konstelací, které jakoby ani nekorespondovaly s jeho fyzickými i psychickými potížemi. Při vřelé vztahově expanzivní konstelaci Jupiter/Venuše/Slunce v 10.domě, s planetami ve Lvu a s Lunou v Blížencích bych syna spíše tipla na „lva salónů“ nebo ukecaného baviče společnosti. Pokud tento svůj pravý potenciál nerealizuje, někde nastal problém a jeho energie nemůže volně proudit. Když tedy v horoskopu budeme hledat, kde je ona „žába na prameni“, zjistíme, že syn má Ascendent ve Štíru a Pluto (vládce Štíra) přímo na Ascendentu. To je velmi silná represivní konstelace, o níž jsem nedávnou již psala. Zdravé živé energie takovéhoto člověka vůbec nemají šanci začít proudit, protože je v zárodku zašlápne silná destruktivní síla. Díky této konstelaci je jasné, že se syn musel setkat s nějakým silným otevřeným nebo skrytým útlakem, destrukcí, kterou zažil buď v prenatálním období, při porodu nebo po narození.

Milá paní Jano, možná si to naplno neuvědomujete, neboť jste synovi jistě dávala to nejlepší, co jste mohla, ale v okolí syna musela být nějaká osoba, která jakoby mu nechtěla dovolit vstoupit na svět nebo nestála o to, aby se syn projevoval takový, jaký je. Mohl to být jeho otec, prarodiče, nebo dokonce nějaká vaše vnitřní část. Útlak mnohdy přichází ve velmi nenápadných formách jemné ironie, výsměchu, znevažování (Pluto/Merkur) nebo skryté manipulace (Pluto). Jedna z nejvíc nebezpečných forem destrukce je paradoxně nezájem a málo času na dítě. Malý capart, který cítí, že na něj otec nemá čas a vnímá utrpění osamělé matky, si může podvědomě klást otázku, proč je na světě. Pochopitelně má pak problém se projevit takový, jaký je, neboť je už od počátku zlomený skrytým pocitem nechtěnosti. Méněcennost a pochybnosti o své hodnotě jsou jen následkem hlubší nemožnosti vstoupit na svět takový, jaký je. Za takovéto konstelace se pak jakékoliv krásné a harmonické energie v člověku vůbec nemohou rozproudit a on tráví celý život zapouzdřený v jakémsi zárodečném vaku nevylíhnutého mláděte.

Paní Jano, doporučuji synovi podstoupit nějakou formu terapie zaměřenou na zpracování těchto hlubokých raných traumat, respektive na jejich odkrytí a postupné zvědomění. Vhodná je práce s vnitřním dítětem nebo by se mohlo jednat o nějakou formu práce s tělem, neboť mám zkušenost, že lidé s planetami v Panně velmi pozitivně reagují na vybíjení starých napětí přes tělo. Problémy s řečí a sebehodnotou jsou dle mého jednoznačně spojené se synovou hlubokou nezpracovanou bolestí a věřím tomu, že jejím uvolněním se vše zlepší. Držím palce.

 

 

 

Comments are closed.