Centrum Vědomí – Mgr. Marie Plochová Hlávková

astropsychologie, terapie, kraniosakrální biodynamika

Astroporadna – červnová Meduňka 2014

Dotaz čtenářky Jitky:
Téměř neustále jsem v životě bez partnera a nevím, jak mám tuto situaci změnit. Na seznamce jsem asi 2 roky a nemůžu si tam vybrat. V reálu nemám moc příležitostí k seznámení a taky mne hned tak někdo nezaujme. V životě jsem byla v dospělosti zamilovaná asi 3krát, ale spíš platonicky. Ti muži mi cit neopětovali. Toho posledního stále srovnávám s těmi potencionálními partnery. Už je mi 37 let a jsem na tom pořád stejně. Mám vůbec šanci se zamilovat a s nějakým mužem si porozumět?
Rodičům jsem se narodila asi rok po svatbě a byla jsem chtěné první dítě. Narodila jsem se o 5 týdnů dříve a porod byl uměle vyvolaný, protože mamce praskla plodová voda. Mamka se mnou byla kvůli tomu 3 týdny v nemocnici, na kojení mne stále museli budit. Když jsme přijeli domů, hodně jsem pak brečela a mamka se se mnou skoro nevyspala. Naši měli pěkný vztah k sobě i ke mně, ale mamce pak spíš pomáhala babička a ne taťka. Ten stavěl barák. Táta není moc komunikativní. Pamatuju si, když mne vodil ze školky, nemluvil na mne a to mi vadilo.
Čtenářka Jitka se narodila 31. 8. 1976, ve 23.45 v Jičíně

Odpověď astropsycholožky:

Milá paní Jitko, chápu, že vám tato partnerská stagnace není příjemná, protože správně cítíte, že není přirozená. Každý člověk touží po intimní láskyplné blízkosti s druhou bytostí a pokud se relativně vše v jeho vývoji odehrávalo zdravě, obvykle ji i nachází. To, že se k partnerskému vztahu nemůžete propracovat, tedy naznačuje, že někde v generacích před vámi, v prenatálním období, při porodu nebo ve vašem dětství nastal zádrhel.
Váš dopis na mne působí, jako byste byla uvězněna v jakémsi prostoru, z něhož se nemůžete dostat do normálního života a ke vztahům. Připadá mi, že jste se na určité úrovni stále ještě symbolicky nenarodila, o čemž vypovídají i okolnosti kolem vašeho traumatického porodu. Předčasné prasknutí plodové vody a uměle vyvolávaný porod jsou výrazným vztyčeným ukazovákem, který usvědčuje vaše rodiče z nezpracovaného napětí, nehledě samozřejmě na následky tohoto porodu pro vás samotnou, kdy jste byla již v samotném zárodku života znásilněna uměle vyvolaným porodem. Výsledná psychologická nemožnost vstoupit na svět může být mimo jiné i důsledkem tohoto porodního traumatu. Zároveň je dobré si uvědomit, že takto těžký porod se neodehraje, pokud jsou rodiče mezi sebou nebo sami v sobě opravdu v harmonii. Ostatně navenek funkční vztah rodičů ještě neznamená, že jejich vztah opravdu funguje i uvnitř.
Když nahlédneme do vašeho horoskopu, najdeme zde především velmi silně obsazený 4.dům, což je mimo jiné oblast rodiny, předků a generačních energií. Slunce, Venuše, Mars a Merkur v této oblasti naznačují, že jste již od narození výrazně ovlivňována rodinnými energiemi. Vaše sebevědomí a zdravé ego (Slunce), sebeprosazení i obraz budoucího partnera (Mars), ženská sebehodnota a milostný život (Venuše) i vaše komunikace (Merkur) jsou silně závislé na tom, jaké otisky vám předaly minulé generace. Vzhledem k tomu, že Venuše, Mars i Merkur jsou skřípnutí Plutem, vše nasvědčuje tomu, že se v předchozích generacích odehrávala nějaká forma útlaku, presu, manipulace, psychického nebo fyzického násilí. Úskalím této konstelace je ovšem skutečnost, že přestože obsahuje i napěťovou energii, je harmonicky napojena na ostatní planety a ve výsledku se tedy toto skryté napětí může jevit jako něco zcela normálního! I proto možná nedokážete jasně definovat, kde je ve vaší minulosti a u rodičů problém, neboť jej nevidíte přes clonu zdánlivé normality. V tomto případě tedy rozhodně doporučuji konzultaci u nějakého terapeuta, který vám pomůže odkrýt tyto závoje a staré rodinné napětí si zpracovat.
Každopádně je jasné, že Mars i Venuše – obě planety důležité pro naplněný partnerský vztah – jsou u vás generačně poškozené. Poškozený Mars je vlastně zraněný animus – vnitřní obraz muže – tudíž pak můžete mít tendenci toužit po nevhodných partnerech nebo se k mužům vůbec nemůžete propracovat. Zde nepochybně hraje roli i váš nekomunikativní a částečně fyzicky nepřítomný otec, který vám takto chtě nechtě zprostředkoval obraz muže, který je nedostupný pro blízký kontakt a k němuž je obtížné se citově přiblížit. Tento vzorec si pak podvědomě můžete přehrávat právě na nemožnosti se k nějakému muži vůbec propracovat.
Zraněná Venuše je pak žena, která byla nějakým způsobem psychicky nebo fyzicky znásilněna (to vidíme již při vašem porodu), nezdravě ovládnuta a ztratila tím pádem svou ženskou hodnotu. Nevěří si a nechá se tudíž v dospělosti snadno strhnout kupříkladu do neplodného platonického zamilování. Zde zase hraje roli matka a její vlastní žitá nebo nežitá ženskost a zdravá sexualita, jíž vám celý život svým vzorem předávala.
Milá paní Jitko, nastínila jsem vám několik směrů, kterými můžete pátrat ve vztahu ke svému problému – zpracování traumatického porodu, vliv generačních linií a neharmonií rodičů, poškození mužského i ženského principu. Věřím tomu, že když do těchto témat začnete „rýpat“, pohne se to i ve vztahu k mužům.

Mgr. Marie Hlávková, Ph.D.

Comments are closed.