Centrum Vědomí – Mgr. Marie Plochová Hlávková

astropsychologie, terapie, kraniosakrální biodynamika

Astroporadna – červencová Meduňka 2016

Dotaz čtenářky Veroniky:

Přestože jsem klasická lékařka, věřím v psychosomatický původ chorob. Přibližně v roce 1997-98 jsem postupně téměř přišla o vlasy, vypadalo mi zhruba 50 procent vlasů, a tento stav trvá až do současnosti. Nahoře na hlavě mám vlasů méně, jen asi 15 vlasů na cm2. Kdysi jsem měla záviděníhodnou hřívu a nyní…. Ráda bych přišla na to, kde je příčina. Jsem druhé žijící dítě mých rodičů, ale můj otec údajně není mým biologickým otcem, dozvěděla jsem se to od matky ve 14 letech, že matka otci byla nevěrná a on věděl, že nejsem jeho biologická dcera. Nechtěla jsem to tehdy připustit, choval se ke mně hezky. Vztah rodičů byl horší než zlý, většinou se to připisovalo otcovu pozitivnímu vztahu k alkoholu. Dětství – nebýt hádek rodičů – bylo celkem fajn, byla jsem introvert a stále jsem byla s babičkou. V rodině mě jako benjamínka dost rozmazlovali. Pro vrozenou dysplázii kyčelního kloubu (ze strany biologického otce) jsem často pobývala v nemocnicích. Období ztráty vlasů – bylo to již dávno, ale vždy se mi to spojuje s tím, že jsem byla studentkou 2. ročníku lékařské fakulty a velmi jsem se bála, že nezvládnu některé zkoušky, zvlášť anatomii. I proto jsem ztrátu vlasů vždy připisovala nadměrnému stresu. Zároveň jsem se v té době šíleně, bezhlavě zamilovala, ale nic z toho nebylo, zato srdce jsem měla zlomené dlouho, předlouho…

Čtenářka Veronika se narodila 16.3.1977 v 11,10 ve Vranově nad Teplou

Odpověď astropsycholožky:

Paní Veroniko, padání vlasů bývá dle mých zkušeností hodně individuální problém, u každého člověka může mít jiné souvislosti. U někoho může odrážet celkovou neharmonii a stres, u někoho může mít konkrétní příčinu v nějakém nezpracovaném psychickém problému, který není dlouhodobě řešen. Zkusím se však podívat na celý problém z pohledu vašeho horoskopu a uvidíme, jestli vás nějaká moje interpretace osloví.

Vzpomínám si, že jeden učitel astrologie kdysi tvrdil, že vlasy jsou vlastně takoví malí „Martové“ – vlas i tvarem připomíná značku planety Mars – kořínek a šipka směrem ven. Pokud tedy jako východisko přijmeme teorii, že vlasy korespondují s planetou Mars, mluvíme o tématu mužského principu a zkušeností s ním, životní síly, razance, sebeprosazení. (Mimochodem v některých mýtech ztráta vlasů symbolizuje ztrátu životní síly.)

Ve vašem horoskopu je planeta Mars oslabena některými aspekty, konkrétně je v konjunkci s Lunou a v kvadratuře s Jupiterem a Lilith. Konstelaci Luna/Mars interpretuji mimo jiné jako citové zraňování, které se odehrávalo většinou v původní rodině, často se jedná o tzv.“italskou domácnost“, kde jsou hádky a citové výlevy agresivního typu na denním pořádku. To jste v dopise ostatně popisovala. Dále vidíme Mars v kvadrátu na Jupiter – obě tyto planety disponují silnou mužskou energií a lze říci, že zde vidíme dvě mužské síly, které jdou proti sobě a bojují spolu, přetlačují se. Pravděpodobně jste i takovéto bojovné přetlačování zažila v původní rodině, možná spolu bojovali otec s matkou, možná i předchozí generace, možná se jednalo o alkoholické výstupy otce. A za poslední náročný aspekt s Martem lze považovat konstelaci Mars/Lilith, která symbolizuje „díru“ na mužském principu – může zobrazovat chybějícího biologického otce, tudíž vaši narušenou mužskou linii a nemožnost se napojit na ten správný zdroj vaší pravé mužské síly. (O tom by na fyzické úrovni svědčil i problém s kyčelním kloubem, který ukazuje také na poškozený mužský princip – nemožnost zdravého pohybu.) Dále také může konstelace Mars/Lilith zobrazovat nezdravý obraz mužské energie ztělesněný vaším nebiologickým otcem, který vás vychoval, ale používal v rodině svou energii zřejmě i destruktivním způsobem. Nicméně roli hraje i mužská energie vaší matky, i ta ji mohla používat nezdravě, útočně, nebo naopak pasivně agresivně (o tom by svědčila i konstelace Luna/Mars) a tím boje v rodině (Mars/Jupiter) mohly eskalovat.

Paní Veroniko, spouštěčem vypadání vlasů mohl být stres či zklamání v lásce. Zklamávání muži se však táhlo již od vašeho početí a narození, ale pochopitelně jste si to neuvědomovala, proto pak zážitek neopětované lásky mohl aktivovat tyto hlubší úrovně zranění a projevit se i na fyzické úrovni. Symbol vypadaných – chybějících – vlasů ukazuje dle mého především na motiv nedostatečné, nezdravé a chybějící mužské energie. Z tohoto pohledu bych vám doporučila pracovat především s generačními liniemi a začít si uvědomovat, jak velký je to problém, když neznáte blíže svého biologického otce a nemůžete se tím pádem napojit na vaši vlastní mužskou energii, ani nevíte, jak by mohla vypadat! Chybí vám velký zdroj životní síly! Neznáte pozitiva ani negativa vaší mužské energie, vašich předků, vašich kořenů, byla jste o ni ochuzena, protože jste s otcem a jeho rodinou nevyrůstala. A přitom tato chybějící energie tvoří jednu polovinu vaší osobnosti – jaká to „náhoda“, že vám vypadalo asi 50 procent vlasů! Paní Veroniko, začněte si léčit tato zranění a napojovat se více na svou pravou mužskou energii a věřím tomu, že by vlasy mohly ožít. Držím palce.

 

Mgr. Marie Hlávková, Ph.D.

 

Comments are closed.