Centrum Vědomí – Mgr. Marie Plochová Hlávková

astropsychologie, terapie, kraniosakrální biodynamika

Astroporadna – březnová Meduňka 19

Dotaz čtenářky Mileny:

Moje problémy se táhnou cca 25 let. Jde o zažívací potíže takového rázu, že jsem v podstatě na rohlíkách a na bramborách, ze všeho ostatního je mi zle a to i v mikroskopických dávkách. Léky nesnáším žádné ani doplňky stravy. Na začátku toho problému byl zánět jater, který potom brzy zmizel, jaterní testy byly a jsou v pořádku, jaterní biopsie též, všelijaké ultrazvuky atd. jsou v pořádku i další opakovaná vyšetření všeho druhu, psychiatrii nevyjímaje. Několikeré endoskopické vyšetření žaludku zjistilo nějakou gastritidu, dle paní doktorky neodpovídá mým potížím. Trpím úzkostmi a to již od dětství, už od MŠ, nerada jsem jezdila na výlety, na brambory. Kamarádek jsem měla ale dost, ráda na naše dětské zážitky vzpomínám. Jediné období zcela bez úzkostí a fobií bylo na VŠ, marně se snažím dopátrat, čím to bylo, nemůžu na to přijít. Jak se narodily děti, tak se mě zase úzkosti vrátily. Moje maminka byla taky úzkostná, ale jinak veselá. Můj otec zemřel, když mě bylo 20. Dcera taky trpí úzkostmi. Nějaká ženská úzkostná linie. Žádné katastrofy a traumata jsem v životě neprodělala, kromě ztráty blízkých, běžný život. Ani v širší rodině se neděly nějaké negativní události, na nic si nevzpomínám. Tuším, že moje zažívací problémy souvisí nějak s úzkostí, ale je tam určitě ještě něco víc, na co nemůžu za těch 25 let přijít, každé vysvětlení se mi zdá nepravděpodobné, přitažené za vlasy nebo prostě “blbost” a abych pravdu řekla, už ani nepátrám. To vždy jen, když je mi hodně špatně, tak tomu chci přijít na kloub. Obracím se proto na Vás, možná je to někde naprogramované v horoskopu.

Čtenářka Milena se narodila v Brně, 19.4.1953, kolem 7 hodiny ráno.

Odpověď astropsycholožky:

Paní Mileno, dumala jsem dlouze nad vaším horoskopem a vychází mi z toho několik možností, kde může být zakopaný pes. Chybí mi osobní rozhovor s vámi, v němž bychom vše upřesnili, tudíž berte mé interpretace jen jako takové „nástřely“ a varianty možností.

Obvykle se jakékoliv žaludeční potíže spojují s Lunou, která koresponduje se žaludkem. Ve vašem horoskopu vidím konstelaci Luna v Raku v konjunkci s Uranem. Luna v Raku má velmi silné postavení, je to obrovská citlivost a smysl pro rodinu, souvisí obvykle s blízkým citovým vztahem s matkou. Uran tuto pohodu ale jaksi narušuje. Pokud mluvíme o vztahu k matce, nazývám tuto konstelaci „matka na útěku“. Uran vytváří tendenci se od Račích rodinných témat odpoutat, „osvobodit“, nebýt jimi svazovaný. Může symbolizovat matku, jíž rodinná pospolitost a rodinné závazky příliš svazují a potřebovala by třeba více seberealizace nebo společenské aktivity. Nebo matku, která si v sobě nese nějaký svůj osobní blok a nedokáže dítěti poskytnout tu míru blízkosti a lásky, kterou by dítě potřebovalo, protože má sama nějaký nezpracovaný vnitřní problém. To, že vaše matka trpěla úzkostmi, může být třeba právě onen moment „nenapojení se na vás“, kdy byla natolik pohlcená svými nepříjemnými pocity, že vás třeba ani tolik nevnímala, jak byste vy potřebovala.

Tento aspekt „matky na útěku“ mohl být ve vašem dětství velmi nenápadný a skrytý, tudíž je možné, že vám ani nepřišlo, že by se vaše matka chovala nějak divně, protože se třeba nejednalo o nějaké výrazné vnější projevy. Nicméně je důležité si uvědomit, že od našeho vztahu s matkou se odvíjí hodně věcí, především posléze naše schopnost vnímat své pocity a potřeby, uspokojovat je a nacházet díky tomu svou vlastní identitu, to, kdo doopravdy jsme.

Paní Mileno, díky této konstelaci Luna/Uran jste si mohla rozvinout vnitřní vzorec „nevnímání svých pocitů a potřeb“, který třeba i můžete považovat za normu, protože jej máte od dětství. Dlouhodobé „překusování“ nějakého vnitřního napětí a pocitů může ale velmi jednoduše vést k tomu, že se emoce v těle začnou střádat, a posléze třeba vybuchnou v podobě nějakého fyzického příznaku. Ve vašem případě se příznak nachází přímo v oblasti žaludku a trávení, což může ukazovat právě na nějakou formu potlačených pocitů (žaludek/Luna/pocity).

Tolik k aspektu Luna/Uran. Nicméně ve vašem horoskopu vidím další zajímavé konstelace, především týkající se vašeho mužského principu. Máte konstelaci Pluto/Mars a Slunce/Saturn. Znamená to, že vaše mužské energie byly třeba od dětství nějakým způsobem „skříplé“, potlačené, je možné, že jste se nemohla projevovat tak živě, akčně a divoce, jak byste potřebovala. Když vezmeme v potaz skutečnost, že máte Slunce, Venuši a Merkur v Beranu a Ascendent v Blížencích, podle této přirozenosti byste měla být hodně razantní a nespoutaná osoba, která se nebojí říci, co se jí líbí nebo nelíbí, která umí říci „NE“, která umí být i zdravě „hubatá“ a nenechá si nikoho skákat po hlavě. Zvažte si tedy paní Mileno, jestli taková opravdu jste, nebo jestli vás v dětství nezdravě vytvarovali do jiného temperamentu, který ovšem není vaše přirozenost. Toto potlačení opět nemuselo být nějaké okaté, ale velmi nenápadné, a proto jste se s ním třeba jednoduše identifikovala a přijala jej jako normu, ale tělo se mu vzpěčuje.

Paní Mileno, zde vidíte, že se ještě otevírají další cesty, jak se na vaše zdravotní potíže dívat. Určitě tedy nerezignujte, ale pátrejte v hloubce. Věřím tomu, že tam najdete odpověď.

 

Mgr. Marie Plochová Hlávková, Ph.D.

 

Comments are closed.