Centrum Vědomí – Mgr. Marie Plochová Hlávková

astropsychologie, terapie, kraniosakrální biodynamika

Astroporadna – březnová Meduňka 17

Dotaz čtenáře Jiřího:

Mám pořád osobní zdravotní problémy – lymská borelioza, únava, smutek na duši a pocit vyčerpanosti – a nevím už, kde hledat pomoc. Vzhledem k tomu, že jsem unavený a vyčerpaný, tak nemohu ani moc pracovat, vlastně skoro vůbec, a nemám moc finančních prostředků. Jinak jsem rozvedený a mám dvě děti. Jakýkoliv sebemenší stres mě uvede do stavu, kdy nejsem schopný nic dělat. Mám někdy i stavy panické a nemohu moc cestovat, což jsem před rozvodem činil moc rád. Hlavně k moři a do exotických zemí. Dnes jsem nejradši v ústraní a snažím se ničím nezatěžovat. Hledám oporu u andělů a těch tam nahoře, jsem věřící. Nejvíc mě trápí smutek na duši a úzkostné stavy. Léky neberu nechci nic brát. Když jsem byl malý kluk, tak můj táta měl problémy s alkoholem a já se táty bál. Také mi tak nějak chyběla láska, i když moje maminka mi ji dávala a dává do dnes. Budu moc rád za váš rozbor.

Čtenář Jiří se narodil 14.10.1973 v Litomyšli v 16:30.

Odpověď astropsycholožky:

Pane Jiří, dovedu si představit, že vám vaše úzkostné a depresivní problémy brání vést normální pěkný život. Mám ale zkušenosti, že za úzkostmi a depresemi je vždy skrytá hlubší psychická příčina a staré nezpracované neharmonie. Potlačení těchto stavů pomocí léků tedy doporučuji pouze v případě, že jsou stavy již nezvladatelné, jinak léky nejsou dle mého dlouhodobým řešením. To, co může opravdu pomoci, je pátrání po opravdových historických kořenech těchto nepříjemných stavů a snaha staré nezpracované emoce a tělesné vjemy uvolnit z těla. Léčka je v tom, že depresivní a úzkostný člověk má mnohdy obavu do svých starých zranění šťourat, nebo si ani žádná zranění vědomě nevybavuje, neboť je vytěsnil. Ale pokud to se svým uzdravením myslí vážně, nakonec mu stejně nezbyde nic jiného, než do toho začít nějakým terapeutickým způsobem rýpat.

Pane Jiří, pojďme se tedy podívat do vašeho horoskopu. Vidíme zde Lunu s Martem v Býku a Slunce ve Vahách. Tato obě znamení (Býk i Váhy) jsou pod vládou planety Venuše, která touží především po klidu, bezpečí a jistotě (Býk) a po harmonii a pěkných vyvážených vztazích (Váhy). Je tedy zřejmé, že jste jako dítě musel mít velmi výraznou potřebu být těmito kvalitami obklopený. Ovšem zároveň je v vašeho horoskopu patrné, že tyto Venušiny kvality asi byly neustále nabourávány a neuspokojovány. Slunce ve Vahách je poškozeno Uranem a Jupiterem, Mars v Býku Jupiterem. V praxi to znamená, že jste musel zažívat v rodině neustálé výkyvy, změny, výbuchy a nejistotu (Uran), nebo nezdravou expanzi a útoky, boj (Jupiter). Je zajímavé, že právě obě nejsilnější mužské planety – Slunce i Mars, jsou díky tomu nějakým způsobem rozkolísané, což jednoznačně ukazuje na to, že jste si vlivem těchto nejistot a výkyvů nemohl vybudovat zdravé mužské sebevědomí a integritu (Slunce), mužské schopnosti sebeprosazení a jistotu v sobě (Mars v Býku). Naopak, pokud jste zažíval mužskou energii v destruktivní podobě, musel ve vás jako v dítěti vzniknout obrovský strach a pocit ohrožení, který se nyní může projevovat v podobě úzkostí, depresí a dalších zdravotních, třeba i autoimunitních potíží.

To, co zmiňujete o původní rodině, zapadá do tohoto schématu. Otec alkoholik a málo lásky. Co podrobně se ve vaší rodině dělo, jste nenapsal, ale předpokládám, že to odpovídá konstelacím rozebraným výše. Ostatně pro každé dítě je otec alkoholik velký problém. Existuje mnoho publikací, které potvrzují, že i „hodný“ otec alkoholik je pro dítě tak zásadní problém, že mu to mimo jiné neumožňuje si vybudovat zdravé sebevědomí a sebedůvěru. A co teprve otec alkoholik, který opravdu dělá problémy, chová se nevyzpytatelně, je útočný fyzicky i psychicky, že? Následky takového dětského traumatu jsou nedozírné a většinou jsou základem pro nějaké psychické, fyzické nebo vztahové potíže v dospělosti. Takovéto dítě zraňované dlouhodobě otcem alkoholikem, je znejistěné, neboť v rodině nenachází klid a oporu a v kolektivu se za svou rodinu většinou stydí a připadá si méněcenně. Matka většinou není schopna tuto destruktivní situaci opustit a dítě tím chránit, tudíž dítě nenachází jistotu a oporu ani v matce, byť ta může být sebehodnější. A onen nedostatek klidu, jistoty, bezpečí a harmonických vztahů vytváří v dítěti obrovskou díru, strach, smutek, nejistotu a pocit ohrožení. Deprese v dospělosti, strach vstupovat mezi lidi, úzkost z neznámých situací, vše toto mohou být následky vašich těžkých nezpracovaných dětských pocitů.

Pane Jiří, doporučuji vám tedy začít aktivně pracovat na léčení vašich dětských zranění. Vaše mužská energie (Slunce, Mars) byla silně zraněna a potřebuje vyživit, podpořit, obnovit od základu. Vaše nepříjemné stavy i zdravotní potíže jsou tedy zřejmě pouze voláním vašeho vnitřního dítěte o pomoc, je to malý nevyživený vystrašený kluk schovaný uvnitř. Pokud z finančních důvodů nemůžete vyhledat terapeuta, alespoň si pořiďte nějaké knihy o práci s vnitřním dítětem, nebo si kupte mou knihu Léčení duše vydanou v edici Meduňky, v níž popisuji příklady, jak lze s vnitřním dítětem pracovat. Držím vám palce!

Mgr. Marie Hlávková, Ph.D.

 

 

 

 

 

 

Comments are closed.